Slunce zářilo na nás i naše předky po celá tisíciletí. Bez slunce by nebyl život a většina z nás zkrátka miluje pocit, když se sluneční paprsky dotýkají naší kůže. Slunce nám dobíjí životní baterky a dokáže vykouzlit úsměv i na té nejsmutnější tváři. Vždyť už i naši předkové jej považovali za léčivé a nezbytné k udržení zdraví. Sama si spoustu věcí sluncem léčím. Přesto ale slunce v posledních letech získává špatnou reputaci. Bývá označováno za viníka rakoviny kůže a předčasného stárnutí.
Dermatologové i výrobci kosmetiky nám doporučují užívat krémů s vysokým SPF (Sun Protection Factor – faktor ochrany proti slunci) nejen během letních slunečných dní, ale také během zimy i ve dnech, kdy na nás slunce proniká jen skrze mraky. Vysoké SPF obsahují již téměř všechny krémy, make-upy, pudry, rtěnky i další kosmetické vymoženosti, které používáme každý den, i když třeba sedíme v kanceláři nebo ve škole a na slunce se díváme tak maximálně z okna. Vysoký chemický SPF brání i sebemenšímu paprsku slunce dopadnout na naši pokožku, a co hůře, tyto krémy do našeho těla často vypouštějí další škodlivé chemikálie způsobující řadu zdravotních obtíží. Nadměrné slunění sice může způsobit rakovinu, některé složky mnohých opalovacích krémů mohou být ale ve vyšší míře rakovinotvorné také. Spousta opalovacích krémů obsahuje například látky uvolňující volné radikály do naší pokožky, obsahují látky ovlivňující funkci žláz s vnitřní sekrecí nebo ovlivňující rovnováhu v naší pokožce.
Jak tedy najít kompromis?
Trávit hodiny a hodiny na přímém slunci pro vaši pleť ani vaše zdraví rozhodně nic dobrého neznamená. Naopak 10 – 30 minut denně na přímém slunci pro vás přínosem být může. Potřebujete tedy opravdu používat přípravky s vysokým chemickým SPF?
Chránit se před slunečními paprsky během parného léta je někdy ale nutností. Téměř každý z nás se totiž například u vody sluní mnohdy déle, než je zdrávo. Jak tedy vybrat vhodnou ochranu před sluncem a vyhnout se případným potížím?
Při výběru vhodného opalovacího prostředku se soustřeďte především na jeho složení. Mezi nevhodné složky patří například:
- Oxybenzone, který vede k hormonálním poruchám a poškození buněk, které mohou vést ke vzniku rakoviny kůže.
- Retinylpalmitate, který byl prokazatelně označen za karcinogen.
- Octyl-methoxycinnamate, který způsobuje oxidaci kůže, jež vede k předčasnému stárnutí pleti.
- Butyl-Methdiebenzoylmethane, který do těla uvolňuje volné radikály.
- Benzophenone 2 (BP2), který snižuje funkci štítné žlázy.
- Chemické filtry – zabraňují tvorbě vitaminu D v pokožce
- Methylparaben – napomáhá vzniku pigmentových skvrn
- Octinoxate – způsobuje odumírání kožních buněk, způsobuje alergické reakce a ovlivňuje hormonální činnost
- Octyl dimethyl paba – poškozuje DNA, uvolňuje volné radikály v kůži
Kouknout se můžete na zajímavé české video Go Green, kde se o nepříznivém vlivu mnohých opalovacích krémů doslechnete více.
Pokud je to možné, dejte přednost minerálním opalovacím prostředkům bez nanočástic. EWG zjistila, že minerální opalovací krémy jsou nejbezpečnější variantou dnešní doby. Jsou stabilní na slunci a zdá se, že nepronikají kůží. Nabízejí navíc ochranu proti UVA, která chybí ve spoustě chemických prostředků určených na ochranu proti slunečnímu záření. Fungují na principu odrážení slunečních paprsků.
V dnešní době na českém trhu najdete hned několik opalovacích krémů s minerálním nebo fyziologickým filtrem. Osobně používám tyto přírodní opalovací krémy:
- Opalovací krémy Accorelle – vyrábí se ve variantě SPF 30 a SPF 50. Pleť proti slunci krásně chrání a jako jedny z mála přírodních opalovacích krémů velmi hezky voní. Jsou voděodolné a snadno roztíratelné. Netvoří bílý film.
- Krémy Wooden Spoon – jedna z mých oblíbených značek. Má krásně čisté přírodní složení. Opalovací krémy vyrábí oděodolné s SPF 30 i 50. Rozhodně vyzkoušejte! Pozor u SPF 50 může na pokožce zůstávat trochu bílý filtr.
- Lavera – značka Lavera má celou řadu opalovacích krémů. Jsou levnější ale o to hůře roztíratelné. Pokud vám nevadí trocha námahy při mazání, naprosto postačí.
- John Masters Organics – jedna z mých oblíbených značek. Kvůli pigmentovým skvrnám, které se mi před lety udělaly na obličeji se jejich krémem musím mazat hodně často. Je snadno roztíratelný, příjemný a skvěle se vstřebá i pod make-up. Používám ho každý den i pod líčení. Nedám na něj dopustit. Patří dokonce mezi hydratační krémy. Jako bonus má minerální SPF 30. Obsahuje antioxidační extrakty ze zeleného čaje, výživné bambucké máslo a zvláčňujícím jojobový olej pro potřebnou hydrataci a ochranu před vysušením a stárnutím pleti.
Přirozenou obranyschopnost vaší pleti v letních měsících můžete podpořit také dalšími snadnými kroky. Pomozte vaší pleti stát se odolnější, například dodržováním následujících pokynů.
- Hodně pijte – pleť se snadněji spálí, pokud je dehydratovaná.
- Vystavujte se slunci častěji v kratších intervalech – pleť se stane přirozeně odolnější proti UV záření, pokud ji pravidelně vystavíte slunci v kratších intervalech. Ideální je 10 – 30 minut pobytu na ranním slunci denně.
- Nenoste tak často sluneční brýle – optický nerv, který vede do hypotalamu, je schopen přizpůsobit odolnost vaší pokožky na sluneční paprsky v závislosti na tom, kolik světla přijmou vaše oči. Sluneční brýle příjem tohoto světla blokují.
- Jezte zdravě a omezte pití alkoholu, v letních měsících přijímejte dostatečné množství ovoce a zeleniny. Spálení pokožky vzniká oxidací kožních buněk. Přijmete-li dostatek antioxidantů v potravě, vaše pokožka bude pak méně náchylná ke spálení. Snažte se zbavit vaše játra toxinů a těžkých kovů. Pomoci vám mohou i doplňky stravy jako například prášek z mladého ječmene.
- Mažte se přírodními oleji obsahujícími vyšší SPF faktor – i některé čistě přírodní oleje vám zaručí SPF 6 až 50. O tom už ale v samostatném článku Přírodní opalovací oleje na mém blogu.
Hledejte ve slunci spojence, ne nepřítele. 15 minut pobytu na slunci:
- Zvýšení množství vitamínu D
Slunce dokáže zajistit přísun potřebného denního množství vitamínu D, který zvyšuje imunitu, chrání vaše kosti, zmírňuje zánětlivé projevy, zlepšuje neuro-muskulární funkce, nebo dokonce chrání před vznikem některých forem rakoviny.
- Zvýšení tvorby bílých i červených krvinek
Zvýšení tvorby krvinek nabudí váš imunitní systém a okysličí vaši krev.
- Vybití nebezpečných látek na povrchu pleti
Bylo prokázáno, že UV záření zabíjí viry, bakterie, kvasinky a plísně, které se mohou na povrchu kůže nacházet. V tomto směru tak slunce působí jako přírodní antiseptikum. Slunce pomáhá při výskytu některých forem akné, ekzémů i lupénky.
- Učiní vás šťastnějšími a zajistí vám klidný spánek
Přiměřeně dlouhý pobyt na slunci zapříčiní ve vašem mozku tvorbu endorfinu, serotoninu a melatoninu. Melatonin v mozku urychluje proces usínání a endorfin spolu se serotoninem působí jako kouzelný nabíječ nálady.
2 Komentáře
Ahoj, super článek:-) chtěla bych se zeptat, zda tvé tipy můžu použít i na obličej? Nebudou se po nich dělat pupínky? Nebo bys měla na obličej nějaký jiný tip? Díky moc, Lenka
Ahoj Leni. Každá pleť je samozřejmě jiná, ale já používám každý den John Masters Organics 30 SPF a jsem s ním moc spokojená. Obsahuje oxid zinečnatý a oxid titaničitý, takže minerální filtry. Je teda asi nejdražší ze všeh zmiňovaných, ale nenechává film na kůži a krásně hydratuje. Obecně ale minerální filtry spíš vysouší a hubí bakterie, takže by pupínky způsobovat neměl. Mně je nedělá. Mám už roky bohužel pigmentové skvrny (udělaly se mi ještě před používáním přírodních opaloáků neboj) 😀 a musím se mazat i v zimě, aby mi tolik netmavly. Tenhle krém používám úplně běžně i pod líčení a vyhovuje mi.
Ještě mě napadlo, zkus poprosit na prodejně o vzoreček. Často je mívají a alespoň bys vyzkoušela, než do toho investuješ. 😉
To jsem já,jen jsem předtím dala špatné jméno:-) Trochu se bojím, že je to jen 30ka. Žiji dost jižně a pleť mám extrémně citlivou a světlou. Nic, každopádně díky za tip a vzorečky zkusím. zatím jsem totiž nenarazila na přírodní opalovací krém s vysokým faktorem, který je na pleti příjemný. Používám Biodermu Photoderm AR 50+. je dobrá, ale příroda je příroda:-) Lenka
Myslím, že v článek zcela opomíjí možný problém použití nanočástic v minerálních filtrech (právě ty přípravky, které ač mají minerální filtr nezanechávají bílý povlak) a jejich neujasněný vliv v organizmu, protože mají schopnost pronikat buněčnou membránou.
Přírodní opalovaky naštěstí nano částicemi neobsahují 😄
Skvělý článek Baru, brýle mě absolutně dostali 😄
Viď? Mě taky, když jsem o tom prvně četla. Taková zajímavá zajímavost.. 🙂
Ani oxid titaničitý není bezpečný, hovoří se o možné karcinogenitě. Nejlepší ochrana proti slunečnímu záření je vhodný oděv.
Sluneční záření tvorbu melatoninu naopak blokuje a je to problém na Severu a Jihu při polárních dnech. Tvorba melatoninu je nejvyšší ve tmě.
Dík za to! 🙂 letní “opalovací masáž” je v plnym proudu, tak je super vědět, že i někdo další šíří rozumnej pohled na věc 🙂 Pavla
[…] článku Jak na zdravé opalování bez chemických filtrů jsme probrali pozitivní i negativní vlivy slunečního záření, stejně jako klady a zápory […]
[…] Jak na zdravé opalování bez chemických filtrů […]
[…] jste už můj článek Jak na zdravé opalování bez chemických filtrů? Léto už je v plném proudu a pořádná ochrana je někdy třeba. Ve článku zmíněném výše […]
[…] opalovací krémy (na surf je dobrá zinková pasta) […]