Ve článku Jak na zdravé opalování bez chemických filtrů jsme probrali pozitivní i negativní vlivy slunečního záření, stejně jako klady a zápory používání chemických opalovacích krémů. Řekli jsme si, jak dlouhou dobu můžeme pokožku vystavovat přímému slunci, aniž by to na ni mělo negativní vliv, i jak můžeme přirozenou cestou tuto dobu prodloužit. Jednou z variant ochrany před spálením sluncem je potírání pokožky přírodními oleji s přírodními SPF (faktor sluneční ochrany).
Je pravda, že ani ochranný sluneční faktor 50 nám nedovolí péct se na slunci bez následků dlouhé hodiny i během poledního žáru. Poskytuje nám ale šetrnou až léčivou alternativu k běžným opalovacím krémům nebo každodenní ochranu pleti před slabším slunečním zářením.
Mezi přírodní oleje vhodné pro opalování patří ty, které obsahují přírodní SPF. Přírodní oleje se chovají trochu jinak, než opalovací krémy. Rozhodně proto doporučuji je na sobě nejprve vyzkoušet na mírnějším slunci a postupně sledovat, jak vám budou vyhovovat v parném létě. Vhodnými variantami jsou například:
- Olej z malinových semínek – je bohatý na vitamín E a mastné kyseliny a jako jeden z nejvíce ochranných olejů dokáže konkurovat i těm nejsilnějším opalovacím krémům. Jeho přirozený ochranný faktor je SPF 28 – 50. Pomůže ochránit vaši pleť před předčasným stárnutím, poškozením buněk. Vaše pleť tak zůstane mladistvě krásná. Osobně používám značku BIOPURUS. Mimo obsahu vitamínu E má také silné protizánětlivé účinky.
- Olej z mrkvových semínek – díky vysokému obsahu provitaminu A úžasně regeneruje pokožku. Pomáhá v boji proti vráskám, čistí pleť a dodává vaší pleti krásnou barvu. Jeho přirozený ochranný faktor je SPF 38 – 40. Mimo ochrany před slunečním zářením pomáhá i při regeneraci po něm. Pomáhá léčit popáleniny, vředy i hnisavé rány. Opět mám odzkoušenou značku BIOPURUS, kterou prodávají v mém oblíbeném bio obchůdku Greenwave.
- Olej z pšeničných klíčků – je přímo nabitý zdraví prospěšnými látkami. Působí jako silný antioxidant. Chrání imunitní systém a ochraňuje buňky před volnými radikály. Obsahuje fyto-estrogen i vitamíny B, D, E, bílkoviny, fosfor i železo. Při zevním použití účinně chrání citlivou pokožku v okolí rtů a očí a zjemňuje i suché lokty, chodidla a kolena. Pomáhá předcházet tvorbě strií a je vhodný i pro masáže v těhotenství. Na slunci vás ochrání přirozeným ochranným faktorem SPF 20. Pozor jen na jeho charakteristickou výraznou vůni. Mně osobně vůbec nevadí, znám ale spoustu lidí, kterým ano. Doma mám olej od značky Primavera.
- Kokosový olej – kokosový olej je bohatý na mastné kyseliny, hydratační prvky, lehce se do pokožky vstřebává a udržuje ji mladistvou. Mimo to má také antibakteriální, antimikrobiální a antimykotické účinky a krásně voní. Jeho přirozený ochranný faktor je SPF 4 – 6 a mimo opalování se hodí i pro péči po něm.
- Bambucké máslo – v kosmetice známé také jako karité máslo nebo SheaButter, sehrává v přírodní ochraně pokožky před sluncem významnou roli. Bambucké máslo regeneruje kožní buňky, a urychluje tak hojení vaší pokožky. Má příjemnou hutnou texturu i jemnou vůni. Zjemňuje a hydratuje suchou pokožku a chrání ji před vnějšími vlivy. Karité máslo je bohaté na vitamíny a výživné látky, které se po nanesení vstřebávají pokožkou do těla. Přirozený ochranný faktor tohoto másla je SPF 6.
- Konopný olej – je bohatý na esenciální mastné kyseliny a aminokyseliny, které podporují tvorbu kreatinu v pleti. Pro pokožku je lehce vstřebatelný zejména proto, že se velmi podobá přirozenému lipidovému ochrannému plášti pokožky. SPF tohoto oleje je 6.
- Jojobový olej– hydratuje, hojí, vyhlazuje a regeneruje pleť. Navrací pleti odolnost a celistvost a je vhodný pro každý typ pleti včetně citlivé nebo aknózní. Jojobový olej je pokožkou lehce vstřebatelný a nezanechává po sobě mastný film, SPF 4 – 5. Jojobovým olejem se nekdy mažu také na noc místo nočního krému.
- Sezamový olej – poskytuje pokožce množství antioxidantů sloužících k eliminaci volných radikálů, které v kožních buňkách působením slunečního záření vnikají. Zabraňuje předčasnému stárnutí pleti a degeneraci buněk, SPF 4.
- Olej z hroznových jader – SPF tohoto oleje je 3 – 4. Je ale dvakrát účinnějším antioxidantem než vitamin C. Je pomocníkem buněk v boji proti volným radikálům a obnovuje kůži vystavenou slunečnímu záření.
- Kakaové máslo – má tužší konzistenci a neodolatelnou vůni. Film, který na pokožce vytvoří, ji přirozeným způsobem chrání, SPF 3 – 4. Čistou variantu najdete například v prodejnách zdravé výživy. Osobně mám ale nejradši našlehané kakaové máslo značky Wooden Spoon. Je na našem trhu poměrně nová, ale já si jí hned zamilovala. Z mých článků favorites už tohle máslíčko určitě znáte.
- Mandlový olej – má podobné účinky i využití jako rakytníkový olej a je vhodný i pro citlivou nebo dětskou pokožku.
- Avokádový olej – má přirozený UV faktor 2 – 4. Obsahuje vitaminy A, E, D, lecitin a řadu minerálů, čímž podporuje obnovu buněk a regeneraci pokožky. Vyzkoušet můžete například maličké a praktické balení od značky Havlikova apotéka
- Rakytníkový olej – sám o sobě na opalování nestačí. Vhodné je míchat ho spolu s jinými oleji obsahujícími SPF nebo ho použít k ošetření kůže po opalování. Má regenerační, antioxidační i protizánětlivé účinky. Je účinný a chrání všechny vrstvy kůže.
Olejíčky si můžete také sami namíchat. Vhodné je například přidání pár kapek levandulového éterického oleje. Rozhodně se ale vyhnete citrusovým variantám. Ty naopak zvyžují citlivost pleti na sluneční záření. I když vůně citrusů v létě láká, mohly by vám tyto oleje způsobit pigmentové skvrny.
Odolnost proti slunečním paprskům můžete v létě zvýšit konzumací zeleniny obsahující betakaroten. Vždy také respektujte svůj typ pleti a nesnažte se docílit pigmentace, která pro vaši pleť není přirozená. Naučte se svou pleť milovat a respektovat takovou, jaká je. Právě potom bude nejkrásnější. A o to nám přeci jde, ne?
1 Komentář
[…] čistě přírodní oleje vám zaručí SPF 6 až 50. O tom už ale v samostatném článku Přírodní opalovací oleje na mém […]