Od malička jsem obdivovala tanečnice a toužila po rozsahu jako mají ony. Taky jste jako holčičky zkoušely provazy, rozštěpy, placky, hvězdy a podobně? Dobrá zpráva je, že ani v dospělosti o tenhle skvělý pocit ze sebe nemusíte přijít.
Pokud si flexibilitu hodně přejete, můžete ji mít. Jen to chce trochu čas. 10 kilometrů taky neuběhnete na poprvé. Když si ale běhání oblíbíte a věnujete mu svou pozornost, brzy běháte marathony. 😉
Pusťte si moje nové instruktážní video a zlepšete se o kousíček už dnes.
Zkuste také dodržovat několik zásad.
Před protahováním se zahřejte
Zásada číslo jedna. Vždy začínejte protahovat až po zahřátí těla. Nechcete si ublížit. Věřte mi, tyhle chyby už mám za sebou.
Respektujte svoje tělo a dýchejte
Přesně jak o tom mluvím ve videu. Každé tělo je jiné. To co udělám já, můžu být pro vás aktuálně náročné, nebo nemožné a naopak. Chceme se zlepšovat. Věřte mi, po pravidelném protahování uvidíte velmi brzy výsledky. Strečování není o křeči. Není to boj proti vlastnímu tělu. Podstatou protahování je uvolnění a prodloužení. Nervěte se na sílu do něčeho, co vám nejde. Myslete na to, že to, kde se dnes nacházíte je naprosto v pořádku. Je to vaše tělo, se všemi vašemi dosavadními zážitky a vy máte dnes tu jedinečnou možnost začít ho postupně nově formovat. Proto se do poloh nervěte, nikdy nezadržujte dech a naopak zhluboka dýchejte. S nádechem se zlehka napněte do protažení, s výdechem se uvolněte a nechte všechno napětí z vašeho těla i mysli jít. S výdechem se zkuste vždy posunout o milimetřík dál, hlouběji do polohy. Prodýchat můžete i mírnou bolest a nekomfort. Myslete na to, že i strečink může být v podstatě meditační, když ho děláte s respektem ke svému tělu a máte od něj reálná nebo ideálně žádná očekávání. Nechte se překvapit, kam až se po prvním strečinku dostanete.
Přečtěte si můj podrobnější článek o mentálním nastavení při protahování. Je to opravdu hodně důležité.
Protahujte vždy alespoň 15 minut
Pokud se chcete zlepšovat a ne jen protahovat proti zranění nebo na uvolnění namožených svalů, chce to brát strečink jako samostatnou lekci. Jen tak se můžete někam opravdu posunout. Protahujte proto vždy alespoň 15 minut vkuse. Tomu odpovídá i délka mého videa. Přesně sestavena pro pravidelný trénink.
V každé poloze vydržte zhruba 30 vteřin
Osobně v každé poloze držím vždy půl minuty až minutu. Dávám svým svalům, vazům a šlachách čas, aby si na novou polohu zvykly a přijaly ji za vlastní. Tah a mírný diskomfort jsou normální. Dávejte si challenge, ale ke svému tělu VŽDY přistupujte s něhou a láskou. Jako k nejlepšímu kamarádovi. Pálivá a štiplavá bolest už není dobrá. Buďte na sebe opravdu opatrní. Vím o čem mluvím. Mám sklony přehánět a být na sebe někdy dost zlá. Už se mi stalo, že mi v noze něco prasklo, udělala se mi tam modřina a trvalo mi roky, než jsem zranění přestala při strečování cítit. Stejně tak se mi mnohokrát stalo, že jsem se přestrečovala a rozsah se mi tak dočasně naopak snížil. To asi taky úplně nechceme.
No a teď už si to jen užijte. Příjemné protahování.
#flexijesexy
2 Komentáře
Miluju tě. JInak se tento článek za mě okomentovat nedá 😀 děkuju moc za video, osobně s flexibilitou dost válčím. Především proto, že jsem prcek a dobrých deset let z nohou sundávám podpatky jenom nerada a nechci se jich vzdát, takže zkrácené Achillovky a jiné šlachy jsou pro mě peklo. Pole dance mi k tomu trochu pomáhá a za ty tři roky musím říct, že jsem se posunula. Ale k domácímu protahování se málokdy dostanu, protože na to prostě nemám čas a když už ho mám, je to večer u televize, kdy si po celém dni na nohou radši jen lehnu do deky, než abych se dřela v provazu. Každopádně tvoje video beru jako další impulz, který zkusím a třeba tak konečně najdu něco, co fakt bude fungovat. Takže děkuji 🙂
Ahoj Jani, děkuju za tak pěknou zprávu! 😀 Neboj, mně se často taky nechce. Ale mám ze sebe prostě super pocit, když to zvládnu. Doufám,že právě video k té motivaci snad trošičku pomůže. Taky se na nějaká zahraniční koukám a cvičím s nimi.
Jinak pole dance byla moje srdcovka hrozně dlouho. 🙂