V minulém článku jsem se vám pokusila předat to, co podle mě Hygge znamená a jak ho “přilákat” do vašeho života.
Už víte, že Hygge se často překládá jako “šťastný způsob života, schopnost hodit starosti za hlavu, pocit útulna na duši, sounáležitosti, bezpečí… “ Hygge se nachází v momentu, kdy si v zimě po práci doma zapálíte svíčku a pijete u ní pod dekou horkou čokoládu. Hygge je chvíle, kdy sedíte s partnerem u krbu, cítíte jeho teplo, lásku a sounáležitost. Hygge je moment, kdy se s kamarádkou tak upřímně smějete nad hrnkem horké kávy a cítíte, že v tento daný moment je vše naprosto v pořádku.
Pro přesné pochopení prosím nejprve čtěte 10 tipů, jak udělat váš život více Hygge.
Jak ale zajistit, aby byl Hygge i vás domov? Abyste se v něm cítili tak, jako když vám někdo škrábe záda, nebo jako když vám po jazyku klouže horká čokoláda?
Pokud i vy toužíte po Hygge domově, čtěte dále.
Osvětlení
Když si představíte ty nejútulnější místa a nejromantičtější momenty, dost možná v nich hraje roli i tlumené teplé světlo. Svíčky, krby a oheň jsou prostě Hygge. Není proto divu, že jsou dánové největšími spotřebiteli svíček v Evropě. Nechte se dány inspirovat i vy a rozsviťte si doma svíčky, krby a světýlka. Osobně mám zapáleno vždy alespoň 5 svíček současně. Elektrická světýlka mám při večerech s návštěvou rozsvícené i v koupelně, svíčky mám dokonce i ve velkém bezpečném svícnu na záchodě. Možná to zní směšně, ale i návštěva toalety je při svíčkách úplně jiný zážitek.
Pokud se rozhodnete pro umělé osvětlení, volte vždy teplé tlumené světlo, rozmístěné po pokoji. Malé světelné ostrůvky jsou hygge. Velký, jasně svítící lustr hygge není. Čím nižší teplota světelného zdroje, tím více je to hygge.
“Blesk fotoaparátu má kolem 5500 K (kelvinů), zářivky 5000 K, žárovkové lampy 3000 K. Západ slunce, plameny hořícího dřeva a svíčky dosahují 1800 K. Tohle je váš ideální bod hygge.”
Červené šaty: NA-KD
Přírodní materiály
Hygge je o minimalismu. O důrazu na to “být”, oproti tomu “mít”. Je o pocitech a prožívání, o souznění a propojení. O souznění s blízkými osobami kolem vás, ale také o souznění s přírodou. Najděte si přírodní kousky, které máte rádi a implementujte je do vašeho běžného života. Vsaďte na bio potraviny, udělejte si stolek z kmene stromu, zasaďte si doma květiny… Vězte, že čím více péče a citu něčemu dáte, tím více je to Hygge. Domácí marmeláda je například mnohem více hygge, než ta z velkovýroby. Porcelánový hrneček po babičce je mnohem více Hygge, než ten z prodejny Tiger.
Všaďte proto na méně minimalistickýh kousků, doplněných několika designovými, ideálně retro kousky. Choďte na blešáky, do starožitnictví… Kupte si starší kousek nábytku a sami si jej předělejte. Věnujte mu svou energii a péči. Pokud kousek vyrobíte s milovanou osobou, nebo jako dárek pro ni, bude vaše radost doma o to větší.
Mysli dotekem
Někteří z vás už to možná děláte, ale myslete při výběru věcí dotekem. Hygge interiér není dokonale krásný na pohled a nehostinný. Je útulný. Je o celkovém prožitku. Zamyslete se nad tím, jak vnímáte předměty dotekem a obohaťte svůj domov o nejrůznější na dotek příjemné kousky. Osobně bych dodala, že i vůně je důležitá. Vykuřte si prostor bílou šalvějí, vyčistěte vzduch, umístěte do pokoje voňavé bylinky, koření, rostliny nebo například dřevo.
Kožešiny, deky a polštáře
Kožešiny k útulnému interiéru prostě neodmyslitelně patří. I naprosto minimalistický a strohý interiér dokáží jako mávnutím kouzelného proutku zateplit a zútulnit. Ať je kožešina pravá, či umělá, prostor díky ní nabude na luxusu. Není třeba nic přehánět. Pár chlupatých polštářů, malá kožešina na židli nebo větší na zemi, či jako přehoz přes postel a pohovku. Každá varianta udělá svoje. Čím huňatější a vhodné k zamazlení, tím více hygge.
Domácí dobrůtky
Mlsání a malé jídelní prohřešky, to je přeci tak hygge. Nejlépe pokud se jedná o domácí bio kvalitu a společnou výrobu. Co může být víc hygge, než marmeláda od babičky, domácí bio koláč s kusy ovoce ve vaší oblíbené kavárně, nebo třeba společně uvařená lehká, ale teplá a sytá večeře s lidmi, které milujete. Drobounké prohřešky jsou v hygge povoleny. Musí se jen vědět, kdy přestat. Čokoládový bombon je velmi hygge, bolest břicha už zas tak hygge není.
U společného vaření se nebojte experimentovat. Nedokonalosti jsou tolik hygge! Vždy mějte po ruce něco domácího s příběhem. Mějte v lednici listové těsto, nebo jinou ingredienci, ze které snadno vykouzlíte s rodinou či návštěvou lahodnou dobrotu, na kterou můžete vzpomínat.
Nezapomínejte na několik pěkných servírovacích táců a talířů. Kvůli focení na blog si nádobí kupuji vždy po jednom kusu. Ze začátku mi to přišlo smutné. Myslela jsem, že se mi pak talířky k ničemu nebudou hodit. Dnes se z nich moje návštěvy radují. Každý si může vybrat styl který se mu líbí a bude mít vždy jeden jediný svůj originál. To je přeci tak strašně hygge.
Bezpečí, pohodlí, teplo a sounáležitost jsou základními pilíři hygge. Nezapomeňte prostor vybavit, teplými nápoji, sladkůstkami, kožešinami, přírodními materiály, polštářky, teploučkými dekami, teplými světly, předměty, které mají svou duši. Ne nadarmo uznavači hygge nakupují často v bazarech a vyznávají retro kousky. Hygge jsou ale i teplé vlněné ponožky, oversized svetr, či huňatá čepice a šála.
Vybavte jednotlivé kouty vašeho domova dostatkem hygge věcí. Mějte vždy dost bačkor a dek, pro každého připravený velký hrneček. Mějte po ruce šálu pro přikrytí i kožešiny k sezení na zemi. Hygge je o malém množství, které ale pokryje vše potřebné. Zamyslete se nad tím, co máte u vás doma nejradši a dopřejte to i návštěvám a dalším členům rodiny.
Hyggekrog
Posledním ale neméně důležitým tipem je vytvoření dokonalého hyggekrog, nebo-li útulného koutku. Je to místo s dobrou energií, kde se cítíte nejútulněji a naprosto v bezpečí. Pamatuji se, jak jsme si jako malí neustále budovali nejrůznější bunkry. Stavba těchto přístřešku byla nejspíš mojí nejmilejší aktivitou ze všech. Někdy jsem mamku přemluvila i k tomu, abych v některém z nich mohla spát.
Potřeba budovat si taková malá, útulná a bezpečná místa prý pramení už z naší minulosti. Z dob, kdy jsme se všichni setkávali v jeskyních.
Takový hyggekrog by měl být malý, prostorově omezený. Ideálně ohraničený ze střech stran. Abyste měli za zády bezpečno a před sebou výhled do prostoru. Nejlepší hyggekrog jsou prý ty s výhledem. Mohou být v patře, nebo například u okna. Uklidníte se, protože je těžké, nebo nemožné se k vám dostat a vy máte zároveň přehled o možném hrozícím nebezpečí.
Svůj koutek si vybavte kožešinami, huňatými dekami a polštáři. Nezapomeňte na prostor, kam si položit hrnek s čajem nebo talířek s dortem a máte hotovo. 🙂
Můj koutek není nic obzvlášť vychytaného. Je to prostě jen široký kout mojí rohové sedačky v obýváků. Je dost široký na to, abychom se v rohu schoulili dva, je vybaven polštáři i dečkou. Je přímo u okna a svítí na něj moje tlumená stojací lampa s peřím. Vedle koutku je skandinávský stoleček pro odložení dobrůtek a případně i počítače s hudbou. Hygge není o penězích. Je o energii.
Zelené boho šaty: NA-KD
2 Komentáře
[…] Čtěte také 7 Tipů, jak udělat váš domov víc hygge […]
Krásný článek 🙂 Knížku Hygge mám a čte se hrozně hezky!
http://www.mummysweetbaby.blogspot.cz
no ja si už tú knižku budem musieť naozaj prečítať 😉
My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers
[…] 7 tipů, jak udělat váš domov více HYGGE […]