Je to už strašně dávno, co jsem tady na blogu napsala článek 7 tipů, jak vylepšit svůj Instagram profil. Je poměrně čtený a já už se za něj upřímně řečeno dost stydím.
Jako každý bloger, influencer, jako vlastně každý člověk i já procházím vývojem a to, co se mi zdálo dobré včera, mi dnes připadá k smíchu.
Pojďme si prosto spolu projít pár zásadních technik, jakými stavím svůj Instagram dnes. Ve fázi, kdy už se za něj úplně nestydím, ale zatím taky vím, že mám ještě hodně co zlepšovat. Je to jen taková obecná kostra. Pokud máte další otázky, piště komentáře, ptejte se… Pokusím se vše zodpovědět.
Co chcete sdělit?
Tohle je bod, který mi ještě stále činí trochu potíže. Jak vlastně chcete aby váš Instagram feed vypadal? Co jím chcete sdělit? Proč by si vás měli druzí přidávat a sledovat vás pravidelně? Co je na vás to nejlepší? Co vám jde?
Můj profil se od čistě food záležitosti postupně posunul do kanálu, kde chci lidem ukázat, že zdravý životní styl je zábava. Chci vás všechny inspirovat k tomu, že se dá praktikovat, i když jste normální mladá holka, co žije divokým společenským životem a tráví každý den v práci nebo venku s přáteli a rodinou. Chci vám přinášet motivaci. Ukázat vám, že i s “prohřešky” se můžete milovat takové, jaké jste a že i když život třeba někdy není dokonalý, vy ho dokonale vlastně můžete vnímat. Chci podporovat kult slušnosti, ženského přátelství a podpory, kult zdravého ducha i těla v dnešním moderním světě. Jaká by měla být vaše message?
Konstantní obsah
Když už víte, co chcete druhým předávat, pokuste se udržet na svém feedu pokud možno co nejjednotnější styl. Nevíte jaký? Projeďte si profily, které sledujete a které se vám líbí. Co mají společného? Fotí spíše na telefon, detaily na foťák? Mají fotky podobného typu, nebo se styl fotek trochu liší? Opět by váš follower měl trochu tušit, co od vás může očekávat.
Příspěvky si plánujte
Dávat dvě selfies vedle sebe a pak tam střelit jídlo, pak dvě fotky celé figury a podobně, to pro můj vkus (každému se samozřejmě může líbit něco jiného) moc nefunguje. Osobně se snažím střídat detailnější fotky s fotkami celé postavy, s jídlem a různými vyplňujícími záběry. Když už je mi nevolno z toho, kolikrát sama sebe na fotkách vidím, je čas přidat fotku s přáteli. Když už je na feedu moc osob, přidám jídlo nebo jiný detail. Vyjímkou jsou konkrétně zaměřené profily, kde je například vždy stejná influencerka v různém oblečení pro módní inspiraci, nebo nějaký jiný stále stejný styl fotek. To vypadá skvěle. Všimněte si ale, že tito lidé potom do feedu nemíchají jinou omáčku kolem. Prostě buď a nebo.
Mým oblíbeným nástrojem pro plánování vzhledu feedu je aplikace UNUM. Stáhnete jí snadno do telefonu, vložíte různé fotky, které pak můžete snadno přetahovat a rozmyslet se tak, kterou kdy publikovat, aby za sebou vypadaly pěkně. UNUM mimo jiné poskytuje také praktické statistiky, vyhodnocuje vám nejlepší časy pro sdílení fotek, nejlepší hashtagy, řadí vaše nejúspěšnější fotky a podobně.
Úprava fotek
VSCO
Úprava fotek je velmi důležitá. Obecně doporučuji držet jednotný styl a barevnost fotek. Nejradši mám aplikaci VSCO, ve které fotky upravuji obvykle do filtru A5, připadně F2 nebo HB1. Každý má vkus trochu jiný. Filtrů je na výběr velké množství. Pokud ale fotky ladíte například do studených a světlých tónu a najednou použijete teplý a tmavý filtr, bude to ve feedu jako “pěst na oko”. Když už si svůj filtr vyberete, můžete si s ním podle dispozice konkrétní fotky lehce hrát. Přidat nebo ubrat intenzitu, světelnost, sytost, kontrast, zaostření, stíny a podobně. S filtry to nepřehánějte . Ani v intenzitě, ani v množství použitých filtrů na vašem profilu. Méně je někdy více a když si někdo rozklikne váš profil, bude to směs všeho a ničeho. Chceme zaujmout, keep it simple. Uvidíte, že časem zjistíte, co se vám líbí a získáte svůj vlastní originální rukopis. Jeden z dalších důvodů, proč vás někdo může začít sledovat.
Osobně mám ráda vysoký jas, studení podtón, rozmazané pozadí a zaostření na drobné detaily, které chci na fotce podtrhnout.
Nejčarstěji fotku hodím so VSCO, kde vyberu filtr, trochu stáhnu jeho intenzitu, přidám jas, někdy trochu kontrastu nebo clarity a uložím. Potom si fotku otevřu ve Facetune, kde vyladím některé nedokonalosti nebo rozmažu pozadí a přiostřím nebo přidám sytost detailům, na které chci upozornit. Například očím, jídlu, vlasům, doplňkům a podobně. 🙂
Facetune
Pro drobnou korekci například velké jizvy, mega pupínku na čele a podobně i pro zaostření a zvýraznění konkrétního prvku na fotce nebo naopak rozmazání jiného doporučuji aplikaci Facetune. Osobně se snažím být v rámci možností autentická. Pokud ale chcete zeštíhlit, vyretušovat, protáhnout, vykouzlit větší úsměv, vybělit zuby a podobně, i tohle Facetune umí.
Osobně facetune ráda používám na
- uhlazení například pupínku na čele nebo zjemnění mých pigmentových skvrn na obličeji při kontrastním osvětlení. Já vím, já vím… Ale jsem taky jenom člověk a tohle prostě dělám no. 😀
- zvýraznění požadovaných detailů
- zesvětlení (pomocí funkce whiten, která je původně na bělení zubů se dá odstanit nažloutlý nádech z fotek focených za špatného osvětlení. Takový můj malý tríček) 🙂
Snapseed
Další mojí oblíbenou aplikací je Snapseed. O jeho funkcích by se dalo mluvit dlouho. Opět vám umí upravit i jen některý vámi vybraný prvek nebo část fotky. Chcete zaostřit oblohu s mraky, ale ne trávu před vámi? Žádný problém. Máte obličej ve stínu a naopak přepálená ramena? I to se dá upravit. Na lokální úpravy má aplikace dvě funkce: selective a brush. Chce to stáhnout app a vyzkoušet si sami. Upravíte tak jas, sytost a kontrast v dané oblasti. Selective si oblast vygeneruje sám, ale když si s funkcí trochu pohrajete, můžete například zvolit jen vše, co je zelené. Brush umí to samé, je oblast vybírá tam, kde všude přejedete prstem.
Extra tipy
Obecně jsem vypozorovala, že
- moji followers reagují lépe na fotky osob s úsměvěm
- fotka by měla být co nejčistší a mít jasnou message
- pokud máte feed celý v jedné barvě, zkuste si na fotku obléci něco barevného nebo ukázat malý barevný detail
- váš follower má při prohlížení příspěvků lidí, které sleduje zhruba 2 vteřiny na to, aby ho fotka zaujala. Čím ho zaujmete vy?
Je něco, co vás konkrétně zajímá? Ptejte se. Případně můžu sepsat druhý díl aneb otázky a odpovědi. 🙂
Něteré moje oblíbené IG profily:
https://www.instagram.com/dominika.po/
https://www.instagram.com/ditta.z/
https://www.instagram.com/veruchick/
https://www.instagram.com/ohhcouture/
https://www.instagram.com/denzelvt/
https://www.instagram.com/alexfranova/
https://www.instagram.com/emitaz/
https://www.instagram.com/cukrfree.cz/
2 Komentáře
[…] novější díl článku s aktuálními postupy klikněte zde. […]
Ahoj Báro, prosím tě, už docela dlouho hledám způsob, jak dělat “barevné série” nebo takhle do jedné barvy nastavit celý profil. Třeba tak, jak to dělá Aki Votrubová. Je to přes filtr ve VSCO nebo.. jak třeba tu oranžovou dostane do každé fotky tak, že je pokaždé ve stejném odstínu a tím pádem ladí krásně v profilu. Díky moc. Hezký den. Alice 🙂
Ahoj Alice, bohužel nevím, jak přesně upravuje fotky Aki. To by ses muse zaptat přímo jí. Každý má v tomhle dost specifický styl.
Ahoj Báro, ráda bych se tě zeptala čím si fotíš fotky, popř. čím ti je někdo fotí. Máš na nich hezky rozmazané pozadí a důraz na detail, tak jestli je to tím, čím se fotka vyfotí nebo jak si ji člověk poté upraví.
Děkuji moc
Lenka
Ahoj Leni, to je hodně různé. Záleží jak kterou fotku. Osobně používám hlavně Olympus pen PL7 a objektiv 25mm. Některé fotky jsou jen z iphonu, některé fotili kamarádi fotografové. K úpravám používám nejčastěji Lightroom, VSCO, Face tune, Snapseed a color story. S každou fotkou trávím poměrně dost času. Rozostření dělá hlavně objektiv, ale dá se dolatit i v Photoshopu nebo některých aplikacích.
Ahoj Bárou dáš mi follow na ig we_love_marcus_and_martinus_13