Dnes jsem se poprvé pokusila upéct pizzu doma. Výsledek vidíte na obrázku. Byla výborná. Nejdůležitější pro mě bylo dokázat, že i vegan, celiak, nebo člověk, který se vyhýbá mléčným produktům si může dopřát tohle jindy ne úplně zdravé jídlo.
To je vlastně to, co mě na vaření baví nejvíc. Bořit ty zaběhlé nezdravé tradice. Neříkám, že si někdy u babičky nedám knedlo vepřo. Dokonce mi i chutná. Jen ty pocity potom. Nafouklé břicho, únava, vznikající fakdíky, podivně nateklý pocit, časem i nemoce.. Proč do sebe den za dnem cpát něco, co nám škodí a pěstuje to v nás závislost, když si můžeme úplně snadno pochutnat a cítit se přitom skvěle i po jídle.
Ale teď už k receptu. Trochu jsem to přehnala s vodou při přípravě těsta. Proto mám korpus řekněme trochu “rustikální” 😀 Nebojte se, do receptu pro vás už jsem po téhle zkušenosti s vodou víc šetřila, takže vaše pizza bude jako ze škatulky. J Věřím, že si pochutná opravdu každý.
Ingredience na korpus:
- 8 g čerstvého droždí / půl pytlíku sušeného droždí
- 250 g bezlepková mouka Schar Mix B (kupuji v DM)
- špetka himalájské soli
- lžička agávového sirupu (kupuji BioPuro)
- lžíce olivového oleje
- 160 ml vlažná voda
- lžíce sušené bazalky
- lžíce sušené rozmarýny
Inglredience na oblohu pizzy:
- cherry rajčátka
- rajčatová omáčka Sugo picante (Alnatura DM)
- sušená rajčata
- olivy
- uzený tempeh / uzené tofu
- 2 stroužky česneku
- rukola
- lžíce olivového oleje
Předehřejte si troubu na 40°C.
Všechny ingredience na korpus smíchejte dohromady a vytvořte těsto.
Vzniklé těsto vyválejte do formy na pizzu. Pokud formu nemáte, stejně jako já, vytvořte z těsta na pečícím papíře na velkém plechu kulatý tvar pizzy.
Těsto vložte do trouby a nechtě při teplotě 40°C 20 minut kynout.
Nakynuté těsto potřete sugem, položte na něj nakrájená cherry rajčátka, olivy, sušená rajčata, hrst nastrouhaného uzeného tempehu (má takovou hezky masovou chuť), případně uzeného tofu.
Pizzu dejte zapéct na 220°C na 20-30 minut zpět do trouby.
Rozmačkejte česnek a smíchejte ho s olivovým olejem.
Upečenou pizzu pokapejte česnekovým olejem a posypejte rukolou. Na závěr mužete ozdobít pizzu ještě trochou strouhaného tempehu nebo tofu.
Dobrou chuť. 🙂
2 Komentáře
Ahoj, super recept určitě brzo vyzkouším, protože na pizzu už mám dlouho chuť 🙂 Jen jsem se tě chtěla zeptat, zda si myslíš, že složení mouky Schar je v pořádku?
Řekla bych, že ano. Důežité pro mě je, že neobsahuje lepek ani laktózu. Je vhodná i pro vegany a lidi s různými intolerancemi. Navíc mi teda ohromě chutná. Samozřejmě obsahuje například kukuřičný škrob, ale toho bych se nebála. Ty s ní už zkušenost máš?
Já ji ze začátku také používala, ale právě kvůli složení jen ze škrobů jsem ji nahradila Doves farm, která je složena z jednodruhových směsí, myslím, že to je zdravější než jen škroby. Ale je to jen můj osobní názor a právě proto jsem se ptala na tvůj 🙂
[…] kousek bezpelkové veganské pizzy […]
My jsme teda doma vždycky dělaly takovou tu hrozně nezdravou 😀 ale je na čase vyzkoušet i tuhle skvělou variabntu, věřím že bude taky výborná! Díky za tip 🙂
MagicBeautyLife
Miluji pizzu 🙂 Hned tady tu zkusím!!! Hodí se i na oslavy, teď jsem si vzpomněla, jednou jsem si nechala dělat pohoštění od Black Kale a taky měli v nabídce raw/vegan pizzu a byla vynikající. Doporučuji :https://www.blackkale.cz/
[…] Domácí bezlepková pizza […]