Červenec je prý statisticky nejteplejším měsícem roku. Tenhle stál rozhodně za to. Blog se poslední dobou rozjel zběsilou rychlostí, klientů na koučování přibývalo a já se věnovala práci skoro nonstop. Proto mě červenec tolik potěšil. Rozhodla jsem se, že si dám trošku oraz a pracovní povinnosti o “prázdninách” omezím. K čemu by člověk vlastně tolik dřel, kdyby si to potom neměl kdy užít.
Právě tahle pohoda se odrazila i na mých July favorites, ve kterých tento měsíc najdete recept na letní limonádu, tipy na otužování, sport, výlety i vegan stravu na cesty. Rozhodně to stojí za to. Určitě i vy najdete alespoň jeden bod, který vám bude stát za vyzkoušení. 😉
Letní zázvorová limonáda
Miluju zázvor. Nedávno jsem prvně vyzkoušela limču z pasty ze sušeného zázvoru. Je mnohem jemnější, než čerstvý strouhaný zázvor ale pořád nabitá vším zdravým. Po limče z téhle pasty podpoříte nejen zažívání a imunitu, ale poperete se i s kvasinkami, záněty, bolestí a přebytečnými kily. Osobně si limču připravuju tak, že lžíci pasty zaliju 1,5 litry vlažné vody a vymačkám no ní maximálně jeden citrón nebo pomeranč. Pro oslazení můžete přidat med. Já ale sladké pití nerada, takže mi citrón se zázvorem vyhovuje mnohem víc. Když mám chuť, ozvláštním limču bylinkami.
Pokud máte problém s dodržováním pitného režimu, tohle je rozhodně jedna z cest. Limonáda je pocitově lehčí na žalutek, než obyčejná voda. Džbán ve mně vždycky zahučí, ani nevím jak. 😉
Otužování pro zrychlení metabolismu
Na konferenci o výživových trendech Food 21, na kterou jsem byla před pár týdny pozvána, mluvil Vít Schlesinger – odborník na stravu a motivaci vrcholových sportovců o tom, jak jsou pro zvýšení metabolismu dobré otužování nebo jen střídavé sprchy. Když se tělo potřebuje zahřát, spotřebuje daleko více energie a vy více spálíte. Trvalo mi dlouho, než jsem se ke studeným sprchám odhodlala, ale musím říct, že to za to stálo. Chlad nesnáším. Jsem obecně zimomřivý člověk. Studené sprchy jsou ale bomba. Stačí 4 minuty pod studenou vodou a cítím se nakopnutá do nového dne, jak po málo čem. Studená sprcha sice osvěží, ale paradoxně v případě potřeby také zahřeje. Prostě tak nějak vyrovnává teplotu v těle. Teď v létě na ní nedám dopustit a doufám, že mi zvyk vydrží i v zimě.
Raw skleněné nudle
Zkoušeli jste už raw skleněné kelp nudle? Kelp je mořská řasa rostoucí v mělkých vodách oceánů. Je bohatá na jód, kyselinu listovou, vitamin K, hořčík, vápník, železo a další minerály a stopové prvky. Obsahuje antioxidanty a protizánětlivé složky. Díky všem těmto vlastnostem mimo jiné posiluje vlasy, nehty a zepšuje vzhled pleti.
Kelp nudle se dají používat v živé i vařené kuchyni. Uplatnění najdou hlavně v raw food. Osobně je používám místo nudlí třeba do raw polévek nebo do asijské kuchyně. Kelp nudle mají neutrální chuť i vůní a tak chutnají přesně tak, jako omáčka, polévka nebo například koření, kterým je dochutíte. Skvělé jsou marinované v trošce oleje, citronové šťávy nebo jablečném octu a soli.
Nepražené kakao
Na kakao a čokoládu nedám dopustit. Když už na mě ale přijde chuť, sáhnu spíš po zdravé verzi v podobě raw dortíků nebo kaší s nepraženým kakaem. Nepražené kakao si díky šetrnému zpracování při nízkých teplotách zachovává všechny nutričně bohaté látky.
- Obsahuje enzymy dobré nálady
- Mimořádné hodnoty antioxidantů
- Je bohaté na nenasycené mastné kyseliny omega 6
- Obsahuje hořčík, železo, síru, chrom, mangan a zinek
- Má mírné afrodiziakální účinka
Pokud nevíte, co z něj připravit, vyzkoušejte například
Pumpkin spiced pie nebo výborné a super jednoduché raw brownies
Nejlepší jídlo na cesty
Na konferenci o výživových trendech jsem potkala super sympatického Štěpána, který na český trh přišel s novinkou, která tu podle mě chyběla. Vyrábí AnaPur – superjídlo z rostlinných surovin, které vám dodá všechny potřebné živiny bez toho, že byste ho museli složitě připravovat nebo počítat nutriční složení. Je to vyvážená alternativa jídla ve formě koktejlu, která dodá optimální množství bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny, vitamínů a minerálů, ale i prospěšné antioxidanty a fytosteroly. Teď to řeknu tak hezky laicky. Jedná se prostě o čistě přírodní veganský, bezlepkový prášek, který je vyroben ze superpotravin a dokáže tělu dodat optimální množství všech potřebných živin. Prášek je lehoučký, tudíž ideální například na letní tůry. Tak ho nejraději používám já. Zabalím si ho spolu se shakerem do batohu, v horské chatě zaliju vodou, protřepu a mám dokonale vyvážený oběd i v hospodě, kde bych jinak zdravé jídlo jen marně hledala. Mám to mnohem radši, než zabít celý sportovní výkon nějakou nezdravou “prasárnou” a po zbytek tůry jen odfukovat.
AnaPur mi pomohl i při dlouhé cestě autem do Švýcarska, kde se mi pro změnu nechtělo tolik utrácet nebo při hubnutí, když jsem chtěla po sportu vyváženou večeři, která mě zároveň nerozmlsá k nezastavení. Je to první podobný koktejl, který jsem kdy zkoušela. Hodně mě zaujal, takže se můžete těšit i na celý článek o tomhle zajímavém a praktickém způsobu stravování. Klidně mi piště do komentářů, co si o něm myslíte vy. Alespoň budu vědět, na co se ve článku zaměřit a co případně dorecenzovat. 😉
Svižná chůze
Činnost, kterou jsem si poslední dobou moc oblíbila. Kvůli mému zatím zdánlivě neléčitelnému zánětu šlach už hooodně dlouhou dobu nemůžu vůbec sportovat. Nemůžu dokonce ani běhat, tancovat a cvičit jógu, což byly činnosti, které jsem vždycky milovala. Nic mi nedokáže líp vyčistit hlavu. Jak se ale snažím u všeho, než se utápět v tom, co se nám v životě podělalo a jaká máme omezení, soustřeďme se naopak na to, co nám to dalo a jaké možnosti nám stále zbývají. Tak jsem se dostala k rychlé chůzi. Věděli jste, že za 8 km svižné chůze (cca 75 minut) můžete spálit kolem 330 kcal (rovná se to zhruba energii z konzumace 3 banánů nebo jedné a půl tyčinky Mars)? Pokud nemáte fyzičku na běh, chůzi můžu jen doporučit. Cítím se po ní skvěle. Chodit navíc můžete kdykoli a kdekoli. Není k tomu třeba žádné extra vybavení, ani platba kurzovného. Osobně miluju vodu a les. Svých 8-10 kiláčků si tak akždý den dávám kolem svého oblíbeného místa, kde tohle všechno najdu. Zkuste rychlou chůzi i vy. Rozhodně má něco do sebe. Mimochodem tak mě napadá, nechcete se ke mně v Praze 4 pro jednou někdo přidat a cestou pokecat?
Cecilia Ahernová
Jedna z mých oblíbených spisovatelek a autorka mnoha bestsellerů. Přečetla jsem od ní už tak 5 knih, což mě trochu mrzí, protože brzy nebudu mít co nového číct. 🙂 Pokud hledáte knížku, kde se snoubí humorný nádech s napínavostí a dojemnými příběhy obyčejných lidí, rozhodně její knihy vyzkoušejte. Poslední její kniha, která se mi dostala do ruky se jmenuje Sto jmen a vypráví o tom, že každý obyčejný člověk má svůj neobyčejný příběh. 319 stran knížky jsem slupla jako malinu a po dlouhé době zažila ten pocit, kdy se vám nechce ani spát, ani pracovat, dokonce se ani jít bavit ven, protože byste prostě mnohem raději zůstali doma a dozvěděli se, jak celý ten příběh vlastně dopadne. 🙂
Holašovické Stonehenge
O víkendu jsme s rodinou zajeli na moc krásné místo, které bych vám chtěla rozhodně doporučit. Jedná se Stonehenge ve vesnici Holašovice u Českých Budějovic. Už sama vesnice je moc krásná. Však se také pyšní titulem vesnice UNESCO. Zajímavé je ale také seskupení obrovských kamenů (megalitů) do megalitického kruhu. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Kameny na tomto místě prý mají tak silnou energii, že dokáží z člověka sejmou negativní energii a nahradit jí tou dobrou. V kruhu se právě za tímto účelem provádí také zvláštní rituál. Místo je to rozhodně zajímavé a stojí za návštěvu. Kromě čištění energie slouží také k léčení a meditacím. Ke kamenům můžete i s pejskem a na ruzných léčivých kamíncích kolem se vyblbnou i děti. My byli na výletě s rodinou, takže jsme právě tohle využili. 🙂
Dosud žádný komentář